Akılmatik Program İçeriği

Önce birkaç soruyu cevaplamakta fayda var.

Japon Abaküsü Soraban Nedir?

Bilgisayarın tarihi 2000 yıl kadar önce abaküsün icadıyla başladı. Hepimizin ilkokuldan tanıdığı abaküs, tahta bir çerçeveye takılı çubuklardan ve bu çubuklara geçirilmiş boncuklardan oluşuyor. Bu boncukların sağa sola hareket ettirilmesiyle, dört işlem problemlerini çözebiliyoruz. Soroban ise Japon abaküsleridir. Japonya’da ve Uzak Doğu’da bazı bölgelerde hala kullanılmaktadır. Bizde çocukların zeka, dikkat ve hafızaların gelişimi için kullanıyoruz.

 

Akılmatik, Akıldan Matematik Eğitimi Nedir?

Akılmatik Akıldan Matematik Eğitimi, Akılmatik Ar-Ge tarafından geliştirilmiştir. Eğitim çocuklarda hızlı bir zihinsel gelişim ve mental aritmetik yeteneği sağlar. Onlara olağandışı aritmetik beceriler kazandırır. Kendine özgün bir eğitim programıdır. Birçok kitabı, materyelleri ve internet online interaktif altyapısı vardır.
Bilimsel temellere dayanan ve başarısı kanıtlanmış bu zengin, renkli ve bir o kadar da eğlenceli program sayesinde öğrenciler hızlı ve güçlü bir beyin gelişimi sürecinden geçerler.

 

Mental Aritmetik Eğitimi Nedir?

Akıldan hesap yapma manasına gelen mental aritmetik çocukların hiç zorlanmadan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini zihinden ve 1-2 saniyede yapmalarını sağlayan bir eğitimdir. Bu eğitimde temel materyal abaküsdür.
Çocuklar eğitimin başında işlemleri abaküsle yaparlar. Daha sonra parmaklarıyla ve son adımda da işlemleri zihinden yapmayı öğreniyorlar. Normalde bir yetişkini bile zorlayan işlemlerin okuma yazma bile bilmeyen 4-5 yaşındaki bazı çocuklar tarafından kolaylıkla yapılıyor olması herkesin etkilenmesine neden oluyor.

Eğitimler sabırla devam ediyor. Çocukların matematiksel işlemleri yapması hızlanıyor. Dikkat gelişimini sağlıyor ve unutkanlığı azaltıyor. Çocuklar negatif sayılarla bile işlem yapar hale geliyorlar.

Akılmatik, Akıldan Matematik Sistemini Öğrenen Bir Çocukta Ne gibi Gelişmeler Olur?

1. Daha gelişmiş sol ve sağ beyin

2. Gelişmiş hesaplama becerileri

3. Keskin görüş, işitme ve anlama becerileri

4. İleri odaklanma ve dikkat

5. Gelişmiş analitik düşünce

6. Yaratıcılık

7. Daha güçlü bellek

8. Keskin gözlem

9. Hızlı refleks

10. Gelişmiş özgüven

 

Kısaca Akılmatik Programı Nasıl İşler?

Akılmatik, abaküs kullanımında çift el tekniğini uygulamaktadır. Akılmatik programı 3 aşamalıdır.

1)  Öğrenciler abaküsle aritmetik işlemler yapmasını öğrenirler.

2) Abaküsü kaldırırız. Öğrenciler ellerinin altında abaküs varmış gibi parmaklarını kıpırdatırlar. Burada ellerinin altında abaküs varmış gibi işlem yaparlar. Hız kazanmak böylece mümkün olmaktadır.

3) Son aşamada ise öğrenciler parmaklarını bile artık kıpırdatmadan ve buna ihtiyaç duymadan işlemleri aklından ışık hızıyla çözer.

 

Yıllık Müfredatları Ayrıntılarıyla Anlatır mısınız?

Akılmatik tarafından 4-12 yaş arası çocuklar için hazırlanmış olan Akılmatik Akıldan matematik eğitimi toplam iki yıl sürmektedir. Bir yıllık ders programı 36 hafta sürer. Her hafta 3 ders yapılır. Yani bir yılda toplam 108 ders saati eğitim verilir.

Yıl sonunda öğrencilerin seviyesi ve ilerleme durumları uygulanan testlerle tespit edilir. Bunun sonucunda bir sonraki yılda alacağı eğitime uzmanlarımızca karar verilir.
Birinci yıl eğitim okulların açılmasıyla eylül ayında başlar. Okul kapanış tarihi olan haziran ayında sona erer. Yazın tatil olur. ikinci yılda da eğitimler okulların açılmasıyla başlar ve okulların kapanmasıyla biter. İki senenin sonunda eğitimlerini bitiren her öğrenciye Akılmatik, Akıldan Matematik eğitimlerini başarıyla bitirdiği için sertifika verilir.

 

1.Yıl Programı

Birinci yıla, öğrenciler hafıza eğitimi alarak başlarlar. Daha sonra Soroban abaküsüyle tanışırlar. Sorobanla boncuklara dokunarak 0 dan 1000 e kadar olan sayıları toplamayı ve çıkarmayı öğrenirler. Dokunma duyusu ile beyinde sayıların canlanması, beynin dokunarak kaydetmesi sağlanmaktadır. Akılmatik Online Sistem’e girerek kısa süreli hafıza çalışmaları, kelime güçlendirme egzersizleri,,, gibi birçok interaktif eğitimden faydalanırlar ve yarışmalara katılırlar.

Bir süre sonra soroban bırakılır. Abaküsle öğrenilen toplama ve çıkarma işlemlerinin abaküs kullanılmadan zihinsel olarak yapılması aşamasına geçilir. Burada çocuklar artık hiçbir alet kullanmadan sorobanı zihinlerinde canlandırırlar. Daha sonra Akılmatik Online Sistem ödevleri başlar ve kademe kademe öğrenciler anzan yarışmalara katılırlar. Hedef olarak 1000 e kadar olan sayılar vardır. Toplamayı ve çıkarmayı bir arada karışık olarak zihinden yaparlar.

 

2.Yıl Programı

İkinci yıla, öğrenciler genel tekrar eğitimi alarak başlarlar. Daha sonra Soroban ile çarpma ve bölme öğrenmeye başlarlar. Sorobanla boncuklara dokunarak 0 dan 1000 e kadar olan sayıları çarpmayı ve bölmeyi öğrenirler. Akılmatik Online Sistem’e girerek kısa süreli hafıza çalışmaları, kelime güçlendirme egzersizleri,,, gibi birçok interaktif eğitimden faydalanmaya ve yarışmalara kaldıkları yerden devam ederler
Bir süre sonra soroban bırakılır. Abaküsle öğrenilen çarpma ve bölme işlemlerinin abaküs kullanılmadan zihinsel olarak yapılması aşamasına geçilir. Burada öğrenciler hiçbir alet kullanmadan sorobanı zihinlerinde canlandırırlar. Daha sonra Akılmatik Online Sistem ödevleri başlar ve kademe kademe öğrenciler anzan çarpma ve bölme yarışmalarına katılırlar. Hedef olarak 1000 e kadar olan sayılar vardır. Bu ikinci yılın sonunda toplama ve çıkarmanın yanında birde çarpma ve bölme işlemleri zihinden mental olarak yapılabilmektedir.
İkinci yılın sonlarında hayali sorobanla karışık ve zor her türlü mental işlemlerin yapılmasına yoğunlaşılır. Dersler daha karmaşıklaşır. Büyük sayılarla işlemler yapılır.

 

Özel Yaz Programı

Okul zamanındaki normal programımızı kaçıran ve bir sonraki seneyi beklemek istemeyen velilerimiz vardır. Bu velilerimiz çocuklarının hızlandırılmış Akılmatik eğitimi almasını istemektedirler. Bu ihtiyacı karşılamak için özel yaz programı uygulamaktayız.

Hızlandırılmış programda dersler, bir yıllık okul dönemi müfredatında olduğu gibi yine 108 ders saatidir. Haftada 3(üç) gün ders yapılır. Yani haftada toplam 9(dokuz) ders saati olarak düzenlenir. Sadece hafta içi eğitimler verilir. Çünkü aileler hafta sonlarının kendilerine kalmasını istemektedirler.